PostHeaderIcon
Kontrabasiści

PostHeaderIcon Prof. Piotr Czerwiński

Pochodzi z Torunia. Na kontrabasie gra od jedenastego roku życia. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, które ukończył z wyróżnieniem w 1978 r. W 1974 r. otrzymał II nagrodę (pierwszej nie przyznano) w I Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A.B. Ciechańskiego w Poznaniu.

W 1977 r. wygrał Konkurs Muzyki Współczesnej w Konserwatorium w Moskwie, a 1978 r. zdobył brązowy medal w Konkursie Muzycznym w Genewie. W dorobku swym posiada nagrania płytowe, radiowe, telewizyjne oraz prowadzę działalność koncertową. Ponadto dokonał opracowań i aranżacji utworów skrzypcowych, wiolonczelowych i kontrabasowych. Od 1978 r. prowadzi klasę kontrabasu w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Szereg jego absolwentów to laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów kontrabasowych.

 

Więcej…

 

PostHeaderIcon Dr hab. Szymon Guzowski prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu

Kontrabas, studia orkiestrowe, kameralistyka

www.szymonguzowski.pl

Urodził się 22 sierpnia 1975 roku w Poznaniu. Swoją edukację muzyczną zaczął w Podstawowej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec. Naukę kontynuował w Państwowym Liceum Muzycznym im. M. Karłowicza w klasie kontrabasu J. Marczyńskiego. Naukę gry na kontrabasie w szkole średniej ukończył z oceną celującą. W tym czasie rozwijał również swoje zainteresowania na gruncie muzyki jazzowej.

W roku 1990 i 1992 zakwalifikował się wraz z zespołem do konkursu Jazz Juniors w Krakowie. W 1994 roku został przyjęty z piątą lokatą na Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował na Wydziale Instrumentalnym w klasie kontrabasu prof. P. Czerwińskiego. W 1997 wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A. B. Ciechańskiego w Poznaniu, na którym zakwalifikował się do finału i zdobył wyróżnienie. Kolejne lata swych studiów spędził na przygotowaniach do następujących konkursów międzynarodowych: w 1998 wziął udział w międzynarodowym konkursie muzycznym Tunbridge Wells Young International Concert Artists w Wielkiej Brytanii. Zdobył 4-te miejsce w sekcji instrumentów smyczkowych. Tego samego roku na 3-cim Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Brnie zakwalifikował się do finału i zdobył wyróżnienie. W 1999 zakwalifikował się do drugiego etapu 34-tego Międzynarodowego Konkursu Kontrabasowego w Markneukirchen w Niemczech. W 2000 roku zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. J. M. Spergera w Niemczech.

 

Więcej…

 

PostHeaderIcon Dr Donat Zamiara

Kontrabas, studia orkiestrowe

donatzamiara.com

Kontrabasista urodzony w Gnieźnie. Swoją edukację rozpoczął w 1986 roku w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. F. Nowowiejskiego – w jego rodzinnym mieście.

Po 8 latach nauki zmienił skrzypce na kontrabas. Jest to związane z kontynuacją edukacji w Państwowym Liceum Muzycznym im. M. Karłowicza w Poznaniu (1994 – 1998). Będąc uczniem klasy kontrabasu mgr P. Rotengrubera zdobywa swoje pierwsze laury konkursowe.

Następnym etapem edukacji są studia w klasie kontrabasu prof. P Czerwińskiego poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Zostały one uwieńczone dyplomem z wyróżnieniem w 2003 roku.

Podczas studiów Donat był prowadzącym grupy kontrabasów Sommer Orchester Akademie w Ingolstadt pod batutą Maestro Mścisława Rostropowicza.

 

Więcej…